Чим небезпечний кашлюк?
Кашлюк — це бактеріальне інфекційне захворювання, яке перебігає як затяжний бронхіт з тяжкими нападами кашлю. Захворювання є вкрай заразним, легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. На нього хворіють здебільшого діти та підлітки, але захворіти можуть також і дорослі. Найбільш небезпечним кашлюк є для немовлят, у яких хвороба може протікати важко та з високим ризиком ускладнень . Зазвичай від кашлюку одужують, але сама хвороба є дуже виснажливою та сильно ослаблює організм.
У 2024 році в Україні зафіксовано 515 випадків захворювання, за аналогічний період 2023 року було зареєстровано 27 випадків. На території Миколаївської області з початку 2024 року зафіксовано 23 випадки кашлюку, з них на території Вознесенського району -3. Захворіли діти віком від 5до13 років . Останній пік захворювання в країні спостерігався у 2020 році. Причиною зросту захворюваності є низький рівень охоплення дітей вакцинацією.
Які симптоми кашлюка?
Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий дуже заразний. Кашель може супроводжуватись гарячкою, нежитю та іншими ознаками ГРВІ. Наприкінці цієї фази з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі та має характерний свист, якого немає при інших захворюваннях Напади кашлю стаються частіше вночі, ніж удень, і за тижні хвороби це дуже виснажує хворого. Цей період може тривати до 8 тижнів.У немовлят кашель може не проявлятись ,виникають періоди «без дихання»(апное). Особливої уваги потребують новонароджені до періоду вакцинації — до 2 місячного віку, а також деякий час після першої вакцинації для формування імунної відповіді.
За перших ознак сильного кашлю у немовлят та симптомів апное — негайно потрібно звернутись до лікаря!
Як запобігти кашлюку?
Основним засобом профілактики кашлюку є вакцинація. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей від кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, його потрібно наздогнати якомога швидше. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення.
Захистіть своїх дітей від важкої хвороби та ускладнень — робіть усі щеплення за календарем