Пам’ятка населенню на випадок евакуації
Правила поводження на випадок застосування агресором військової авіації
У сучасних умовах загострення відносин між окремими державами, яке може перерости у збройний конфлікт у нашому регіоні, особливу небезпеку для цивільного населення становить використання агресором військової авіації.
З метою захисту цивільного населення у разі виникнення збройного конфлікту із застосуванням агресором військової авіації громадянам рекомендується:
— особам, які не працюють, при перших ознаках військової агресії або за відповідною інформацією органів влади залишити місто і виїхати в сільську місцевість, до рідних чи знайомих. Також можна виїхати у приміську зону на дачні та садові ділянки, які мають будиночки для проживання. Про свій виїзд та місце подальшого перебування слід повідомити рідних та житлово-експлуатаційні органи. При самостійному виїзді взяти речі, які рекомендується брати при оголошенні евакуації, а також відключити у квартирі та перекрити, при можливості, електрику, газ та воду;
— у випадку оголошення евакуації діяти згідно з «Пам’яткою населенню на випадок евакуації»;
— у разі, коли ви не залишили місто і під час авіаційного нальоту перебуваєте вдома, слід зайняти приміщення, які розташовані подалі від вікон, балконів (коридор, ванна кімната тощо) і дочекатись закінчення вибухів. Ні в якому разі не можна вибігати з будинків на вулицю, користуватися ліфтом. По завершенні нальоту слід обережно залишити будинок. Якщо будинок було зруйновано або він отримав пошкодження, необхідно взяти із собою речі, як при евакуації;
— у випадку, коли авіаційний удар застав вас на робочому місці, слід діяти згідно з Інструкцією, яка обов’язково розробляється на кожному підприємстві, в установі, організації. Деякі підприємства мають захисні споруди, які можуть використовуватись як бомбосховища;
— у разі, коли ви потрапили під удар авіації, перебуваючи поза межами будівель, слід лягти на землю по можливості у найбільш заглиблені місця (канави, ритвини тощо), прикрити голову якимись речами або, на крайній випадок, руками і дочекатись закінчення вибухів.
Сигнали оповіщення про повітряну небезпеку будуть доведені додатково.
Правила поводження у місцях бойових дій:
— при першій можливості залиште місце ведення бойових дій. Майте при собі документи;
— якщо це неможливо, вивісьте на будинку плакат: «Тут мирні мешканці», зробіть запас продуктів харчування і води;
— по можливості обладнайте укриття у підвалі, захистіть його мішками з піском, передбачте наявність аварійного виходу;
— при наявності земельної ділянки обладнайте укриття на такій відстані від будинку, яка більша за його висоту;
— уточніть місце, де вам може бути надана медична допомога;
— якщо розпочалась перестрілка, ляжте на підлогу під вікно або у ванній кімнаті;
— по квартирі пересувайтесь повзком.
Якщо перестрілка застали вас на вулиці:
—негайно ляжте на землю;
— якщо по вас не стріляють, займіть найближче укриття (канаву, яму), переповзіть під бетонний бордюр;
— не виходьте з укриття до кінця бою.
НЕ МОЖНА:
— підходити до вікон, якщо почуєте постріли;
— спостерігати за ходом бойових дій;
— стояти чи перебігати під обстрілом;
— конфліктувати з озброєними людьми;
— носити армійську форму або камуфльований одяг;
— демонструвати зброю або предмети, схожі на неї;
— підбирати залишені зброю та боєприпаси.
Дотримання елементарних правил безпеки може зберегти ваше життя!
ДІЇ при виявленні вибухонебезпечних предметів
ЗАГАЛЬНІ ДІЇ:
? при виявленні вибухонебезпечного (потенційно вибухонебезпечного) предмету не чіпати його і не намагатися розібрати;
? негайно повідомити в найближче відділення міліції, у військкомат, органи місцевої виконавчої влади, райвідділ ДСНС або за телефонами «101», «102»;
? побачивши спалах або почувши звук вибуху, негайно сховатися чи лягти на землю, навіть знаходячись на значній відстані від місця вибуху, тому що можливе поранення камінням, уламками та ін.
ДІЇ ДОРОСЛИХ:
- позначити місце знахідки небезпечних предметів;
- виставити тимчасову охорону;
- довести до присутніх, що торкатися до небезпечних предметів не можна, бо це загрожує життю;
- негайно сповістити в місцеві органи влади, міліцію про знахідку;
- до прибуття працівників міліції взяти місце і предмет під нагляд;
- не допускати до місця знахідки інших людей, особливо дітей.
ДІЇ ДІТЕЙ:
-
- позначити місце знахідки;
- не торкатися знахідок самому і не дозволяти це робити іншому;
- про знайдені підозрілі предмети негайно сповістити дорослих (в школу, міліцію, найближчу установу);
- не розводити багаття поблизу знахідки;
- запам’ятати дорогу до того місця, де була виявлена знахідка і поставити пам’ятну віху.
ПАМ’ЯТАЙТЕ!
Правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені фахівці. Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків.
Порядок дії населення у випадку евакуації
Перед тим, як залишити житло, необхідно:
-
- зачинити вікна;
- вимкнути газ, воду і електрику;
- забрати продукти з холодильника.
З собою мати наступні документи:
паспорт, військовий білет, документи про освіту і фах, посвідчення про шлюб і народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку та інші документи.
З собою мати наступні речі:
валізу (рюкзак) з теплим одягом, постільною білизною, особистими речами і предметами гігієни, гроші, цінності, продукти харчування і воду на 3 доби. Загальна вага не повинна перевищувати 50 кг.
До валізи (рюкзака) прикріпити нашивку з позначенням адреси постійного місця проживання, прізвища евакуйованого і місця призначення. На одягу дітей мають бути нашивки з позначенням прізвища, імені та по батькові евакуйованого, року народження, адреси постійного місця проживання і місця призначення.
Виконувати усі розпорядження посадових осіб евакуаційних і евакоприймальних органів. Дотримуватись дисципліни та порядку на маршруті (на шляху руху на транспорті) і в районі розселення за новим місцем розташування.
Особи, які мають на руках військові білети з мобілізаційними приписами, евакуації не підлягають!
Загальні правила
Для привертання уваги населення в екстремальних випадках включаються сирени.
Почувши цей сигнал, негайно увімкніть гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення оперативного чергового Департаменту цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації. Тим, хто знаходиться на вулиці, слід зайти в установу, магазин, де попросити зробити теж саме.
На кожен випадок загрози надзвичайних ситуацій в місцевих органах державної влади (місцевого самоврядування) існують варіанти повідомлень, які потім, з урахуванням конкретних подій, корегуються.
Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки і т.д.).
Вислухавши це повідомлення кожний повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками.
Повідомлення включає: місце і час виникнення надзвичайної ситуації; розміри та її масштаби; час початку та тривалість дії факторів ураження; територія (район, вулиці, будинки і т.д.), яка потрапляє в осередки (зони) ураження; порядок дій при надзвичайних ситуаціях.
Як діяти при проведенні евакуаційних заходів
Пам’ятайте !
Евакуація є основним способом захисту населення при загрозі або виникненні надзвичайної ситуації (терористичного або диверсійного акту) на території області.
Перед повідомленням про порядок та початок евакуації буде подано звуковий сигнал “Увага, всім!” — переривисте звучання електросирен. Почувши цей сигнал, необхідно увімкнути гучномовці радіомовлення, телевізори та вислухати повідомлення.
Отримавши інформацію про надзвичайну ситуацію та рішення про проведення евакуації, населення зобов’язано негайно залишити свої квартири та власні будинки, при цьому відключити електричну мережу, газ, воду, закрити вікна і квартирки, двері і вийти на збірні евакуаційні пункти та пункти посадки на автотранспорт, або у безпечні зони, вказані в повідомленні.
Евакуація передбачається комбінованим способом, при якому основна частина населення виходить пішки. Збір населення, реєстрація та відправка колон буде проводитись на збірних евакуаційних пунктах.
Люди похилого віку (чоловіки старше 65 років, жінки старші 60 років), вагітні жінки, жінки з дітьми до 10 років, хворі, інваліди збираються на пунктах посадки на автотранспорт.
При виході з собою взяти документи, гроші, продукти харчування та воду на три доби, постільну білизну, необхідний одяг та взуття вагою не більше 50 кг. на кожного члена сім’ї, дітям дошкільного віку вкласти в кишеню або пришити до одягу записку, де зазначається прізвище, ім’я та по-батькові дитини та батьків і домашню адресу.
Обов’язково взяти з собою засоби індивідуального захисту (протигази, респіратори, марлеві пов’язки).
На збірних евакуаційних пунктах, пунктах посадки на автотранспорт уважно слухайте та чітко виконуйте всі розпорядження посадових осіб евакуаційних органів та органів охорони громадського порядку.
Свій збірний евакуаційній пункт та пункт посадки на автотранспорт Ви можете узнати в райдержадміністраціях та міськвиконкомах Вашого регіону.
В безпечному місці Вас приймуть і розмістять в громадських будівлях чи житлових будинках. Для евакуйованих буде організоване комунально-побутове та медичне обслуговування.
Ви ж в свою чергу зобов’язані виконувати всі розпорядження приймальних евакуаційних органів та місцевих органів влади.
Висока організованість та дисципліна кожного громадянина – головне в період евакуації!